Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Co to jest dziennik terenowy?

Oprócz informacji na temat układu, ludzi, wydarzeń, zaobserwowanych interakcji i pomysłów analitycznych, w notatkach powinno znaleźć się miejsce na zapisywanie odczuć i wrażeń badacza – jego osobistych opinii na temat ludzi, których bada, reakcji emocjonalnych towarzyszących badaniu oraz uczuć dotyczących samego układu (...) badacz może czuć się zniechęcony, radosny, odrzucony, kochany. Etnograf powinien zapisywać każdy aspekt emocjonalnego zaangażowania w układ, aby zapewnić sobie pewien stopień dystans [Grażyna Kubica-Heller].

W  internetowym dzienniku terenowym relacjonujemy prowadzone badania i dzielimy się dylematami badawczymi. Stanowi on dziennik terenowy "w ścisłym słowa znaczeniu", a blogowa forma pozwala wykorzystywać go jako preprint wyników badań.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dziennik terenowy

Atrybut wszechsłyszalności
religia

Atrybut wszechsłyszalności

05.05.2022
W przypadku wiatru mamy więc wszechwiedzę na zasadzie już nie "l'onnivegenza", lecz "l'onniaudienza"; wszechsłyszenia, a nie wszechwidzenia. Tego typu wiedza jest komplementarna do wszechwiedzy typu wizualnego; wszechwiedza audytywna uzupełnia bowiem wizualną wtedy, "gdy jest ciemno".
więcej o Atrybut wszechsłyszalności
Widok na Bazylikę świetego Piotra w Rzymie, ruch uliczny
znalezione w archiwum

Antyczny turkot

25.04.2022
W antycznym megamieście - Rzymie - podobno życie codzienne cechowało się chaosem, zmieszaniem ludzkich ciał, więc i wydawanych przez nie dźwięków
więcej o Antyczny turkot
Notatka z Hali Targowej
fonosfera krakowskich targowisk

Notatka z Hali Targowej

01.02.2022
Plac targowy w godzinach przedpołudniowych pełen jest dźwięków, niespotykanych w innych przestrzeniach miasta.
więcej o Notatka z Hali Targowej
Narożnik Rynku Kleparskiego
fonosfera krakowskich targowisk

Narożnik Rynku Kleparskiego

24.01.2022
Choć Rynek Kleparski nie jest miejscem ukrytym, to wyobrażam sobie, że ktoś, przypuśćmy wybierając się tam po raz pierwszy, mógłby mieć drobne problemy z jego znalezieniem.
więcej o Narożnik Rynku Kleparskiego